Aircraft N194A Data
2
aircraft records found
N194A
1990 Beech F33A, c/n CE-1465
Latest photos of N194A
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | CE-1465 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N194A |
| Mode S (ICAO24) Code | A17707 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-09-12 |
| Air Worthiness Test | 1990-04-26 |
| Last Action Taken | 2011-09-12 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Time Management Systems Inc |
| Address |
Sioux City, IA 51106 United States |
| Region | Central |
N194A
North American AT-6, c/n 662647
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | AT-6 Search all North American AT-6 |
| Construction Number (C/N) | 662647 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N194A |
| Current Status | De-Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |