Aircraft N1953V Data
2
aircraft records found
N1953V
1952 Piper PA-18, c/n 18-2174
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-18 Search all Piper PA-18 |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 18-2174 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-290 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1953V |
| Mode S (ICAO24) Code | A17D93 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-02-14 |
| Air Worthiness Test | 1956-04-08 |
| Last Action Taken | 2008-03-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Hillsboro, ND 58045 United States |
| Region | Great Lakes |
N1953V
Beech V35A, c/n D8995
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | V35A Search all Beech V35A |
| Construction Number (C/N) | D8995 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1953V |
| Mode S (ICAO24) Code | A17D93 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-03-08 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |