Aircraft N1985K Data
2
aircraft records found
N1985K
2024 Aeroprakt A32, c/n 318
Airframe Info
| Manufacturer | Aeroprakt |
| Model | A32 Search all Aeroprakt A32 |
| Year built | 2024 |
| Construction Number (C/N) | 318 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 912IS |
Aircraft
| Registration Number | N1985K |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1985K
1947 Luscombe 8A, c/n 4712
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8A Search all Luscombe 8A |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 4712 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor C85 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1985K |
| Mode S (ICAO24) Code | A188F4 |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-07-09 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Denver, CO 80200 United States |
| Region | Northwest Mountain |