Aircraft N2011W Data
3
aircraft records found
N2011W
1979 Bell 212, c/n 30957
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 212 Search all Bell 212 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 30957 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6T-3 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2011W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1984A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-08-09 |
| Air Worthiness Test | 2000-05-20 |
| Last Action Taken | 2004-08-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-04-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SOUTHERN HELICOPTERS INC |
| Address |
Sunshine, LA 707803103 United States |
N2011W
1965 Beech V35, c/n D-7989
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | V35 Search all Beech V35 |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | D-7989 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2011W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1984A |
| Certification Issued | 1996-01-04 |
| Last Action Taken | 1996-01-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-04-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | D & M AVIATION INC |
| Address |
8 Mercer Ln Sicklerville, NJ 08081 United States |
User Comments
Admin, 2006-10-15 04:00:00
Cancel Date: 04/06/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Australia
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Australia
N2011W
Head Balloons AX8-105, c/n 405
Airframe Info
| Manufacturer | Head Balloons |
| Model | AX8-105 Search all Head Balloons AX8-105 |
| Construction Number (C/N) | 405 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 4 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N2011W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1984A |
| Certification Issued | 2011-04-11 |
| Last Action Taken | 2011-04-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Ws Whidden & Co Llc |
| Address |
Tavares, FL 32778 United States |
| Region | Southern |