Aircraft N2015G Data
3
aircraft records found
N2015G
2002 Vans RV-6, c/n 25437
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6 Search all Vans RV-6 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 25437 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A1A |
Aircraft
| Registration Number | N2015G |
| Mode S (ICAO24) Code | A198C8 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2002-02-25 |
| Air Worthiness Test | 2002-05-03 |
| Last Action Taken | 2008-11-12 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Hammond, OR 97121 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N2015G
1998 Raytheon Aircraft Company B300, c/n FL-170
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | B300 Search all Raytheon Aircraft Company B300 |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | FL-170 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2015G |
| Mode S (ICAO24) Code | A198C8 |
| Certification Issued | 1997-12-22 |
| Last Action Taken | 1997-12-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-01-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Euroflight Incorporated |
| Address |
Wichita, KS 672309244 United States |
N2015G
Cessna 182A, c/n 51315
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182A Search all Cessna 182A |
| Construction Number (C/N) | 51315 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2015G |
| Mode S (ICAO24) Code | A198C8 |
| Certification Issued | 1979-10-31 |
| Last Action Taken | 1988-07-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-09-09 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Monroe, LA 71203 |