Aircraft N2016W Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
3
aircraft records found
N2016W
1996 Maxair Drifter ARV 582, c/n LA0014
Airframe Info
| Manufacturer | Maxair |
| Model | Drifter ARV 582 Search all Maxair Drifter ARV 582 |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | LA0014 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Bombardier ROTAX (ALL) |
Aircraft
| Registration Number | N2016W |
| Mode S (ICAO24) Code | A198F9 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1996-07-16 |
| Air Worthiness Test | 1996-08-30 |
| Last Action Taken | 2008-07-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Tequesta, FL 33469 United States |
| Region | Southern |
N2016W
1993 Bell 206L-4 LongRanger IV, c/n 52042
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206L-4 LongRanger IV Search all Bell 206L-4 LongRanger IV |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 52042 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2016W |
| Mode S (ICAO24) Code | A198F9 |
| Certification Issued | 1993-11-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-12-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AUSTIN JET CORP |
| Address |
Austin, TX 78711 |
| Region | Southwestern |
N2016W
Quik-aire Inc ZAHORIK MX-2, c/n 1157
Airframe Info
| Manufacturer | Quik-aire Inc |
| Model | ZAHORIK MX-2 Search all Quik-aire Inc ZAHORIK MX-2 |
| Construction Number (C/N) | 1157 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2016W |
| Mode S (ICAO24) Code | A198F9 |
| Certification Issued | 1984-05-21 |
| Last Action Taken | 1991-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-04-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | VALLEY ULTROLIGHTS INC |
| Address |
Black Creek, WI 54106 |