Aircraft N2028A Data
2
aircraft records found
N2028A
1969 Beech V35A, c/n D-9026
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | V35A Search all Beech V35A |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | D-9026 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-520-D |
Aircraft
| Registration Number | N2028A |
| Mode S (ICAO24) Code | A19CE2 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1994-08-11 |
| Air Worthiness Test | 1969-07-07 |
| Last Action Taken | 2006-08-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Manhattan Beach, CA 90266 United States |
| Region | Western-Pacific |
N2028A
Curtiss C-46A Commando, c/n 30380
Airframe Info
| Manufacturer | Curtiss |
| Model | C-46A Commando Search all Curtiss C-46A Commando |
| Construction Number (C/N) | 30380 |
| Number of Seats | 65 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2028A |
| Mode S (ICAO24) Code | A19CE2 |
| Certification Issued | 1957-11-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1962-03-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ZANTOP AIR TRANSPORT INC |
| Address |
Inkster, MI 48141 |
| Region | Great Lakes |