Aircraft N202A Data
2
aircraft records found
N202A
1997 Giles G-202, c/n G 202024
Airframe Info
| Manufacturer | Giles |
| Model | G-202 Search all Giles G-202 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | G 202024 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming AEIO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N202A |
| Mode S (ICAO24) Code | A19971 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2005-03-10 |
| Air Worthiness Test | 1997-07-24 |
| Last Action Taken | 2008-06-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-08-12 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Oakland, CA 94610 United States |
| Region | Western-Pacific |
N202A
Cessna O-2A, c/n 337M-0108
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | O-2A Search all Cessna O-2A |
| Construction Number (C/N) | 337M-0108 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
67-21402
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N202A |
| Mode S (ICAO24) Code | A19971 |
| Certification Issued | 1992-03-30 |
| Last Action Taken | 1992-03-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-10-14 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Tucson, AZ 85737 |