Aircraft N2030W Data
2
aircraft records found
N2030W
1978 Beech C90 King Air, c/n LJ-788
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90 King Air Search all Beech C90 King Air |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | LJ-788 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2030W |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1992-04-17 |
Owner
| Owner | Aviation Specialties Incorporated |
| Address |
Washington, District of Columbia United States |
N2030W
Schmidt John R JS 1, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Schmidt John R |
| Model | JS 1 Search all Schmidt John R JS 1 |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N2030W |
| Mode S (ICAO24) Code | A19F95 |
| Certification Issued | 1996-05-24 |
| Last Action Taken | 2006-10-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Belvidere, IL 61008 United States |
| Region | Great Lakes |