Aircraft N2038W Data
2
aircraft records found
N2038W
1973 Beech 65-B80, c/n LD-459
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 65-B80 Search all Beech 65-B80 |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | LD-459 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IGSO-540-B1A |
Aircraft
| Registration Number | N2038W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A0AD |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1993-10-20 |
| Air Worthiness Test | 1994-08-08 |
| Last Action Taken | 2008-12-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Norco, CA 92860 United States |
| Region | Western-Pacific |
N2038W
Parod Ted W BENSON GYROCOPTER, c/n TP1
Airframe Info
| Manufacturer | Parod Ted W |
| Model | BENSON GYROCOPTER Search all Parod Ted W BENSON GYROCOPTER |
| Construction Number (C/N) | TP1 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2038W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A0AD |
| Certification Issued | 1987-04-28 |
| Last Action Taken | 1991-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-04-16 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Kila, MT 59920 |