Aircraft N2050W Data
2
aircraft records found
N2050W
2002 Vans RV-8, c/n 81153
Latest photos of N2050W
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-8 Search all Vans RV-8 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 81153 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A1A |
Aircraft
| Registration Number | N2050W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A703 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2002-02-25 |
| Air Worthiness Test | 2002-10-19 |
| Last Action Taken | 2008-02-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Brookhaven, PA 19015 United States |
| Region | Eastern |
N2050W
1966 Beech 35-C33A, c/n CE-1
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 35-C33A Search all Beech 35-C33A |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | CE-1 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2050W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A703 |
| Certification Issued | 1989-06-16 |
| Last Action Taken | 1998-05-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-07-09 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Axton, VA 24054 United States |