Aircraft N2064W Data
3
aircraft records found
N2064W
1998 Boeing Vertol Chinook HC.3 (MH-47E), c/n M.4481
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing Vertol |
| Model | Chinook HC.3 (MH-47E) Search all Boeing Vertol Chinook HC.3 (MH-47E) |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | M.4481 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 34 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming T-55-L-712 |
| Also Registered As |
ZH902
On active service
|
Aircraft
| Registration Number | N2064W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AB46 |
| Current Status | De-reg/Exported to RAF |
| Registration Cancel Date | 2001-11-07 |
Owner
| Owner | Boeing Co |
| Address |
, United States |
N2064W
1992 Bell 206L-4 LongRanger IV, c/n 52005
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206L-4 LongRanger IV Search all Bell 206L-4 LongRanger IV |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 52005 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2064W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AB46 |
| Certification Issued | 1993-02-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-03-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TEXTRON FINANCIAL CORP |
| Address |
Fort Worth, TX 76180 |
| Region | Southwestern |
N2064W
Head Balloons AX8-88, c/n 340
Airframe Info
| Manufacturer | Head Balloons |
| Model | AX8-88 Search all Head Balloons AX8-88 |
| Construction Number (C/N) | 340 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 4 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N2064W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AB46 |
| Certification Issued | 2005-03-01 |
| Last Action Taken | 2008-02-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Windswept Aeronauts Inc |
| Address |
Fort Wayne, IN 46885 United States |
| Region | Great Lakes |