Aircraft N2065A Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N2065A
2016 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B5315
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 208B5315 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-140 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2065A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AB55 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Yourways |
| Address |
, Germany |
N2065A
1945 Fairchild C-82A Packet, c/n 10172 (45-57802)
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | C-82A Packet Search all Fairchild C-82A Packet |
| Year built | 1945 |
| Construction Number (C/N) | 10172 (45-57802) |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 52 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp radial |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2065A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AB55 |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-07-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Royal Internatl Corp |
| Address |
Miami, FL 00000 United States |
| Region | Southern |