Aircraft N208W Data
3
aircraft records found
N208W
1930 Stinson SM-8A, c/n 4016
Airframe Info
| Manufacturer | Stinson |
| Model | SM-8A Search all Stinson SM-8A |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | 4016 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N208W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B1AF |
| Certification Issued | 1946-03-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1948-03-25 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Independence, KS 67301 |
| Region | Central |
N208W
Cessna 208 Caravan I, c/n 20800411
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208 Caravan I Search all Cessna 208 Caravan I |
| Construction Number (C/N) | 20800411 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N208W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B1AF |
| Certification Issued | 2007-06-11 |
| Last Action Taken | 2007-06-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-08-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AERO POWER DISTRIBUTING LLC |
| Address |
Ann Arbor, MI 481088663 United States |
N208W
Cessna 208, c/n 20800115
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208 Search all Cessna 208 |
| Construction Number (C/N) | 20800115 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N208W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B1AF |
| Certification Issued | 1988-05-31 |
| Last Action Taken | 2000-08-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-10-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WESTCHESTER AIR INC |
| Address |
Uncertain, TX 75661 United States |