Aircraft N210GB Data
3
aircraft records found
N210GB
1979 Cessna T210N, c/n 21063564
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T210N Search all Cessna T210N |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 21063564 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
Aircraft
| Registration Number | N210GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A1BA1A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-08-24 |
| Air Worthiness Test | 2001-06-29 |
| Last Action Taken | 2004-08-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-09-27 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Placerville, CA 956679037 United States |
N210GB
1945 Douglas DC-3, c/n 33100
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-3 Search all Douglas DC-3 |
| Year built | 1945 |
| Construction Number (C/N) | 33100 |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N210GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A1BA1A |
| Certification Issued | 1976-03-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-04-30 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | U S DEPARTMENT OF AGRI |
| Address |
Mission, TX 78752 |
| Region | Southwestern |
N210GB
Balony Kubicek Spol Sro BB60Z, c/n 779
Airframe Info
| Manufacturer | Balony Kubicek Spol Sro |
| Model | BB60Z Search all Balony Kubicek Spol Sro BB60Z |
| Construction Number (C/N) | 779 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 13 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N210GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A1BA1A |
| Certification Issued | 2010-09-21 |
| Last Action Taken | 2010-09-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Eloy, AZ 85131 United States |
| Region | Western-Pacific |