Aircraft N2113V Data
3
aircraft records found
N2113V
1998 Kolb Twinstar Mk III, c/n M3-193
Airframe Info
| Manufacturer | Kolb |
| Model | Twinstar Mk III Search all Kolb Twinstar Mk III |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | M3-193 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Bombardier ROTAX (ALL) |
Aircraft
| Registration Number | N2113V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C00E |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1995-05-26 |
| Air Worthiness Test | 1998-10-16 |
| Last Action Taken | 2007-05-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Wellington, OH 44090 United States |
| Region | Great Lakes |
N2113V
1982 Piper PA-32R-301T, c/n 32R-8229058
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32R-301T Search all Piper PA-32R-301T |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 32R-8229058 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2113V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C00E |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N2113V
Piper PA-32RT-300, c/n 32R7985097
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32RT-300 Search all Piper PA-32RT-300 |
| Construction Number (C/N) | 32R7985097 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2113V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C00E |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |