Aircraft N211V Data
2
aircraft records found
N211V
1993 Beech F33A, c/n CE-1754
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | CE-1754 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
| Also Registered As |
N855KS
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N211V |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N211V
1960 Hills Tomcat 1, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Hills Tomcat |
| Model | 1 Search all Hills Tomcat 1 |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-290 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N211V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1BF14 |
| Certification Class | Experimental |
| Air Worthiness Test | 1968-03-07 |
| Last Action Taken | 1984-02-21 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Rosenhayn, NJ 08352 United States |
| Region | Eastern |