Aircraft N212U Data
3
aircraft records found
N212U
2007 Israel Aircraft Industries Gulfstream 200, c/n 164
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | Gulfstream 200 Search all Israel Aircraft Industries Gulfstream 200 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 164 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PW306A |
| Also Registered As |
N200JB
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N212U |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C2B2 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2012-08-07 |
Owner
| Owner | Pitch Link Llc |
| Address |
, United States |
N212U
1964 Aero Commander 560F, c/n 560F-1446-71
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 560F Search all Aero Commander 560F |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | 560F-1446-71 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IGO-540-B1A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N212U |
| Current Status | de-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N212U
Agusta A109A II, c/n 7385
Airframe Info
| Manufacturer | Agusta |
| Model | A109A II Search all Agusta A109A II |
| Construction Number (C/N) | 7385 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N212U |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C2B2 |
| Certification Issued | 1992-09-08 |
| Last Action Taken | 1992-09-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-03-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SAFE AVIATION LEASING INC |
| Address |
Dover, DE 19901 |