Aircraft N212W Data
2
aircraft records found
N212W
1930 Stinson SM-8A, c/n 4027
Airframe Info
| Manufacturer | Stinson |
| Model | SM-8A Search all Stinson SM-8A |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | 4027 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N212W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C2E4 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1941-10-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SMITH KIRKPATRICK & CO INC |
| Address |
New York, NY 10006 |
| Region | Eastern |
N212W
Hiller UH-12A, c/n 237
Airframe Info
| Manufacturer | Hiller |
| Model | UH-12A Search all Hiller UH-12A |
| Construction Number (C/N) | 237 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N212W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C2E4 |
| Certification Issued | 2011-10-28 |
| Last Action Taken | 2011-10-28 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | International Air Services Inc Trustee |
| Address |
Stillwaters House Avington Winchester, SO21-1B2 United Kingdom |
| Region | European |