Aircraft N213GB Data
2
aircraft records found
N213GB
2021 Vans RV-14A, c/n 140322
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-14A Search all Vans RV-14A |
| Year built | 2021 |
| Construction Number (C/N) | 140322 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming YIO-390 |
Aircraft
| Registration Number | N213GB |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N213GB
1945 Douglas DC3C 1830-94, c/n 33232
Latest photos of N213GB
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC3C 1830-94 Search all Douglas DC3C 1830-94 |
| Year built | 1945 |
| Construction Number (C/N) | 33232 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P & W R-1830 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N213GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C53F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-08-04 |
| Air Worthiness Test | 1968-03-29 |
| Last Action Taken | 2007-03-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Howe Bros Enterprises Inc |
| Address |
Wilmington, DE 19808 United States |
| Region | Eastern |