Aircraft N2142V Data
3
aircraft records found
N2142V
1979 Piper PA-28-181, c/n 28-7990341
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Search all Piper PA-28-181 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 28-7990341 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2142V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1CB10 |
| Certification Issued | 1981-03-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-04-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HORIZON AVIATION |
| Address |
Auburn, CA 95603 |
| Region | Western-Pacific |
N2142V
Boeing CH-47D Chinook, c/n M.4037
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | CH-47D Chinook Search all Boeing CH-47D Chinook |
| Construction Number (C/N) | M.4037 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 44 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming T55-GA-714A |
| Also Registered As |
A15-202
On active service
|
Aircraft
| Registration Number | N2142V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1CB10 |
| Certification Issued | 1999-10-15 |
| Last Action Taken | 1999-10-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-03-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BOEING CORP |
| Address |
C/o N J Polini Philadelphia, PA 19142 United States |
N2142V
Bell UH-1B, c/n 638538
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | UH-1B Search all Bell UH-1B |
| Construction Number (C/N) | 638538 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2142V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1CB10 |
| Certification Issued | 1983-06-28 |
| Last Action Taken | 1994-05-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-06-14 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | NORTH CAROLINA |
| Address |
Raleigh, NC 27611 |