Aircraft N2146W Data
3
aircraft records found
N2146W
Schweizer 269C-1, c/n 0362
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | 269C-1 Search all Schweizer 269C-1 |
| Construction Number (C/N) | 0362 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
N124TA
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N2146W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1CB9D |
| Last Action Taken | 2009-03-05 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Schweizer Aircraft Corp |
| Address |
Horseheads, NY 14845 United States |
| Region | Eastern |
N2146W
Cessna 172S, c/n 172S9538
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Construction Number (C/N) | 172S9538 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360L2A |
| Also Registered As |
D-ESSC
registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2146W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1CB9D |
| Certification Issued | 2003-12-03 |
| Last Action Taken | 2003-12-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-12-30 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GLOBE AERO LTD |
| Address |
Lakeland, FL 338111247 United States |
N2146W
Beech C23, c/n M-1521
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C23 Search all Beech C23 |
| Construction Number (C/N) | M-1521 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2146W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1CB9D |
| Certification Issued | 1994-08-04 |
| Last Action Taken | 1997-08-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-07-19 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Fort Worth, TX 76107 United States |