Aircraft N214GB Data
2
aircraft records found
N214GB
1999 Raytheon Aircraft Company B200, c/n BB-1668
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | B200 Search all Raytheon Aircraft Company B200 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | BB-1668 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N214GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C8F6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-11-21 |
| Air Worthiness Test | 1999-07-30 |
| Last Action Taken | 2008-01-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Dallas, TX 75254 United States |
| Region | Southwestern |
N214GB
Douglas R4D-6, c/n 26388
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | R4D-6 Search all Douglas R4D-6 |
| Construction Number (C/N) | 26388 |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N214GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C8F6 |
| Certification Issued | 1980-07-01 |
| Last Action Taken | 1984-10-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1984-10-05 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | USDA FOREST SERVICE |
| Address |
Washington, DC 20013 United States |