Aircraft N2157A Data
5
aircraft records found
N2157A
1994 Bell 412EP, c/n 36087
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412EP Search all Bell 412EP |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 36087 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6T-3BE Twin-Pac |
Aircraft
| Registration Number | N2157A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1CF63 |
| Certification Issued | 1994-11-25 |
| Last Action Taken | 1994-11-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-05-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BELL HELICOPTER TEXTRON INC |
| Address |
Fort Worth, TX 76101 |
N2157A
Piper PA-31T, c/n 31T-7720055
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31T Search all Piper PA-31T |
| Construction Number (C/N) | 31T-7720055 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2157A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1CF63 |
| Certification Issued | 2000-02-07 |
| Last Action Taken | 2000-02-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-05-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | EL PASO AERO INC |
| Address |
El Paso, TX 799251059 United States |
N2157A
Air Command Commander, c/n 507
Airframe Info
| Manufacturer | Air Command |
| Model | Commander Search all Air Command Commander |
| Construction Number (C/N) | 507 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2157A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1CF63 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-04-17 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N2157A
Piper PA-28-236, c/n 28-7911005
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-236 Search all Piper PA-28-236 |
| Construction Number (C/N) | 28-7911005 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N2157A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1CF63 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-07-18 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N2157A
Piper PA-18, c/n 18-1869
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-18 Search all Piper PA-18 |
| Construction Number (C/N) | 18-1869 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2157A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1CF63 |
| Certification Issued | 1952-07-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1955-05-25 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Alva, OK 73717 |
| Region | Southwestern |