Aircraft N215W Data
3
aircraft records found
N215W
2017 Vans RV-7A, c/n 74034
Latest photos of N215W
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-7A Search all Vans RV-7A |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 74034 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N215W |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N215W
1961 Beech G18S, c/n BA-581
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | G18S Search all Beech G18S |
| Year built | 1961 |
| Construction Number (C/N) | BA-581 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N215W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1CE09 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N215W
1930 Stinson SM-8A, c/n 4024
Airframe Info
| Manufacturer | Stinson |
| Model | SM-8A Search all Stinson SM-8A |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | 4024 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N215W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1CE09 |
| Certification Issued | 1939-09-01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1948-07-08 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Huntington Park, CA 90255 |
| Region | Western-Pacific |