Aircraft N2181W Data
3
aircraft records found
N2181W
Nanchang CJ-6, c/n 3732011
Latest photos of N2181W
Airframe Info
| Manufacturer | Nanchang |
| Model | CJ-6 Search all Nanchang CJ-6 |
| Construction Number (C/N) | 3732011 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N2181W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D9CA |
| Certification Issued | 2007-02-27 |
| Last Action Taken | 2007-02-27 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Avcraft Inc |
| Address |
Columbus, NE 68601 United States |
| Region | Central |
N2181W
Cessna T303, c/n T30300050
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T303 Search all Cessna T303 |
| Construction Number (C/N) | T30300050 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2181W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D9CA |
| Certification Issued | 1989-12-01 |
| Last Action Taken | 1993-01-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-07-19 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Ottersberg Ii, Georgia |
N2181W
Beech C23, c/n M-1561
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C23 Search all Beech C23 |
| Construction Number (C/N) | M-1561 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2181W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D9CA |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |