Aircraft N2184K Data
3
aircraft records found
N2184K
2005 Firefly Balloons Inc FIREFLY 8B-15, c/n F8B2079
Airframe Info
| Manufacturer | Firefly Balloons Inc |
| Model | FIREFLY 8B-15 Search all Firefly Balloons Inc FIREFLY 8B-15 |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | F8B2079 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N2184K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1DA28 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-10-04 |
| Air Worthiness Test | 2005-08-11 |
| Last Action Taken | 2008-10-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Skys The Limit Ballooning Inc |
| Address |
Lemont, PA 16851 United States |
| Region | Eastern |
N2184K
1979 Piper PA-34-200T Seneca II, c/n 34-7970355
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-200T Seneca II Search all Piper PA-34-200T Seneca II |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 34-7970355 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental LTSIO-360-EB |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2184K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1DA28 |
| Certification Issued | 1979-08-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1979-10-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | |
| Address |
, |
N2184K
Piper PA-34-200T, c/n 34-7970355
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-200T Search all Piper PA-34-200T |
| Construction Number (C/N) | 34-7970355 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2184K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1DA28 |
| Certification Issued | 1979-08-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1979-10-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | |
| Address |
, |