Aircraft N2235W Data
3
aircraft records found
N2235W
1996 Ayres S2R-G10, c/n G10-126DC
Airframe Info
| Manufacturer | Ayres |
| Model | S2R-G10 Search all Ayres S2R-G10 |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | G10-126DC |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turboprop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TPE331-10 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2235W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1EF42 |
| Current Status | Manufacturer Registration |
| Registration Cancel Date | 1996-09-10 |
Owner
| Owner | Ayres Corp |
| Address |
Albany, GA 31706 United States |
N2235W
1969 Piper PA-30 Twin Comanche, c/n 30-1844
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-30 Twin Comanche Search all Piper PA-30 Twin Comanche |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 30-1844 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-320 SERIES |
| Also Registered As |
SE-FHA
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2235W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1EF42 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-10-10 |
| Air Worthiness Test | 2000-10-27 |
| Last Action Taken | 2006-10-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Wilmington, NC 28409 United States |
| Region | Eastern |
N2235W
1958 Boeing 707-123B, c/n 17631
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-123B Search all Boeing 707-123B |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 17631 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 192 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3D-1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2235W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1EF42 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-06-21 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |