Aircraft N2242A Data
3
aircraft records found
N2242A
2000 Howard Michael A LITTLE WINGAUTOGYRO, c/n 4
Airframe Info
| Manufacturer | Howard Michael A |
| Model | LITTLE WINGAUTOGYRO Search all Howard Michael A LITTLE WINGAUTOGYRO |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 4 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Volkswagen CONVERSION |
Aircraft
| Registration Number | N2242A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1F27C |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-08-15 |
| Air Worthiness Test | 2000-06-07 |
| Last Action Taken | 2007-08-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Pagosa Springs, CO 81147 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N2242A
1978 Piper PA-44-180, c/n 44-7995090
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-44-180 Search all Piper PA-44-180 |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 44-7995090 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-E1A6D |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2242A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1F27C |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1978-12-07 |
| Registration Cancel Date | 1978-12-08 |
Owner
| Owner | Interflight Incorporated |
| Address |
Avon Park, Florida 33825 United States |
N2242A
Ayres S2R-G6, c/n G6141
Airframe Info
| Manufacturer | Ayres |
| Model | S2R-G6 Search all Ayres S2R-G6 |
| Construction Number (C/N) | G6141 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2242A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1F27C |
| Certification Issued | 1996-10-03 |
| Last Action Taken | 1996-10-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-12-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AYRES CORPORATION |
| Address |
Albany, GA 317063090 United States |