Aircraft N224W Data
4
aircraft records found
N224W
1998 Waco YMF-F5C, c/n F5C084
Airframe Info
| Manufacturer | Waco |
| Model | YMF-F5C Search all Waco YMF-F5C |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | F5C084 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Jacobs R755B SERIES |
| Also Registered As |
N89515
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N224W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1F1D1 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-09-14 |
| Air Worthiness Test | 1998-12-11 |
| Last Action Taken | 2006-09-26 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Fitch Aviation Llc |
| Address |
Larkspur, CO 80118 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N224W
Fisher Dakota Hawk, c/n DH21
Airframe Info
| Manufacturer | Fisher |
| Model | Dakota Hawk Search all Fisher Dakota Hawk |
| Construction Number (C/N) | DH21 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N224W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1F1D1 |
| Certification Issued | 2011-01-18 |
| Last Action Taken | 2011-01-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
College Place, WA 99324 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N224W
Aero Commander 680FL, c/n 1561-109
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 680FL Search all Aero Commander 680FL |
| Construction Number (C/N) | 1561-109 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N224W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1F1D1 |
| Certification Issued | 1968-03-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1970-06-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | OCEANAIRE LEASING INC |
| Address |
Garden Grove, CA 92642 |
| Region | Western-Pacific |
N224W
Stinson SM-8A, c/n 4030
Airframe Info
| Manufacturer | Stinson |
| Model | SM-8A Search all Stinson SM-8A |
| Construction Number (C/N) | 4030 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N224W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1F1D1 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1930-08-22 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Chicago, IL 60622 |
| Region | Great Lakes |