Aircraft N2264K Data
2
aircraft records found
N2264K
1999 Fox Terry L F 2 A, c/n 001
Latest photos of N2264K
Airframe Info
| Manufacturer | Fox Terry L |
| Model | F 2 A Search all Fox Terry L F 2 A |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 001 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Volkswagen CONVERSION |
Aircraft
| Registration Number | N2264K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1FA39 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1999-09-23 |
| Air Worthiness Test | 1999-11-02 |
| Last Action Taken | 2008-11-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Hubbard, OR 97032 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N2264K
Ayres S2R-T34, c/n T34-226
Airframe Info
| Manufacturer | Ayres |
| Model | S2R-T34 Search all Ayres S2R-T34 |
| Construction Number (C/N) | T34-226 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2264K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1FA39 |
| Certification Issued | 1997-03-24 |
| Last Action Taken | 1997-03-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-03-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TROPICAL AVIATION DISTRIBUTORS INC |
| Address |
Miami, FL 331722336 United States |