Aircraft N2268V Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N2268V
2008 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B2063
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 208B2063 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
5Y-LEO
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2268V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1FACF |
| Certification Issued | 2008-12-11 |
| Last Action Taken | 2008-12-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-01-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Africair Inc |
| Address |
Miami, FL 33186 United States |
| Region | Southern |
N2268V
2005 Cessna 182T, c/n 18281596
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182T Search all Cessna 182T |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 18281596 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N2268V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1FACF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-09-06 |
| Air Worthiness Test | 2005-08-27 |
| Last Action Taken | 2005-09-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-09-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GLOBE AERO LTD |
| Address |
Lakeland, FL 338111247 United States |