Aircraft N227V Data
3
aircraft records found
N227V
2006 Payne James 2-SEAT PPC, c/n 001
Airframe Info
| Manufacturer | Payne James |
| Model | 2-SEAT PPC Search all Payne James 2-SEAT PPC |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 001 |
| Aircraft Type | Powered Parachute |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 582 |
Aircraft
| Registration Number | N227V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1FCDD |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2006-07-27 |
| Air Worthiness Test | 2008-07-07 |
| Last Action Taken | 2006-07-27 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Benton City, WA 99320 United States |
| Region | Northwest Mountain |
User Comments
Admin, 2006-02-15 05:00:00
Cancel Date: 11/14/2001
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Mexico
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Mexico
N227V
Cessna U206G, c/n U20606202
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | U206G Search all Cessna U206G |
| Construction Number (C/N) | U20606202 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N227V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1FCDD |
| Certification Issued | 2001-10-26 |
| Last Action Taken | 2001-10-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-11-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AFRICAIR INC |
| Address |
Miami, FL 331866711 United States |
N227V
Fairchild Hiller FH-227B, c/n 570
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Hiller |
| Model | FH-227B Search all Fairchild Hiller FH-227B |
| Construction Number (C/N) | 570 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 61 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart Mk.532-7 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N227V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |