Aircraft N2286K Data
2
aircraft records found
N2286K
Alenia C-27A Spartan, c/n 90-1073
Airframe Info
| Manufacturer | Alenia |
| Model | C-27A Spartan Search all Alenia C-27A Spartan |
| Construction Number (C/N) | 90-1073 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 49 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | N2286K |
| Mode S (ICAO24) Code | A201ED |
| Certification Issued | 2000-02-23 |
| Last Action Taken | 2006-02-21 |
| Current Status | Valid |
| Registration Cancel Date | 2018-06-26 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | United States Department Of State |
| Address |
Patrick Afb, FL 32925 United States |
| Region | Southern |
N2286K
Birdman Aircraft TL-1A, c/n CT1
Airframe Info
| Manufacturer | Birdman Aircraft |
| Model | TL-1A Search all Birdman Aircraft TL-1A |
| Construction Number (C/N) | CT1 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2286K |
| Mode S (ICAO24) Code | A201ED |
| Certification Issued | 1979-05-17 |
| Last Action Taken | 1988-06-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-03-01 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Nashua, NH 03060 |