Aircraft N2289W Data
3
aircraft records found
N2289W
1997 Raytheon Aircraft Company 58, c/n TH-1829
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | 58 Search all Raytheon Aircraft Company 58 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | TH-1829 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2289W |
| Mode S (ICAO24) Code | A20261 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-10-28 |
| Air Worthiness Test | 1997-09-28 |
| Last Action Taken | 2010-10-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-06-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Sunny Isles Holdings Corp |
| Address |
Wilmington, DE 19803 United States |
| Region | Eastern |
N2289W
1969 Bell 206B, c/n 483
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B Search all Bell 206B |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 483 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2289W |
| Mode S (ICAO24) Code | A20261 |
| Certification Issued | 1981-04-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-05-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIR ASSOCIATES INC |
| Address |
Skokie, IL 60077 |
| Region | Great Lakes |
N2289W
Goldwing GOLDWING, c/n 20606
Airframe Info
| Manufacturer | Goldwing |
| Model | GOLDWING Search all Goldwing GOLDWING |
| Construction Number (C/N) | 20606 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2289W |
| Mode S (ICAO24) Code | A20261 |
| Certification Issued | 1983-01-27 |
| Last Action Taken | 1994-05-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-06-09 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Cucamonga, CA 91730 |