Aircraft N2315A Data
3
aircraft records found
N2315A
1997 Raytheon Aircraft Company B300, c/n FL-171
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | B300 Search all Raytheon Aircraft Company B300 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | FL-171 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
| Also Registered As |
N978TS
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N2315A |
| Mode S (ICAO24) Code | A20F3F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-07-19 |
| Air Worthiness Test | 2000-05-19 |
| Last Action Taken | 2011-07-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Piedmont Mining Llc |
| Address |
Aiken, SC 29802 United States |
| Region | Southern |
N2315A
Robinson R22 BETA, c/n 2035
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Construction Number (C/N) | 2035 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2315A |
| Mode S (ICAO24) Code | A20F3F |
| Certification Issued | 1992-03-24 |
| Last Action Taken | 1992-04-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-11-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SPARES LEASING INC |
| Address |
Chamblee, GA 30341 |
N2315A
Piper PA-38-112 Tomahawk, c/n 3878A0635
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Tomahawk Search all Piper PA-38-112 Tomahawk |
| Construction Number (C/N) | 3878A0635 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2315A |
| Mode S (ICAO24) Code | A20F3F |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-06-28 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |