Aircraft N231A Data
3
aircraft records found
N231A
1974 North American Sabre 60, c/n 306-72
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | Sabre 60 Search all North American Sabre 60 |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 306-72 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N231A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1975-01-00 |
Owner
| Owner | Continental Air Lines |
| Address |
Los Angeles, California United States |
N231A
1952 De Havilland Canada U-6A Beaver, c/n 227
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | U-6A Beaver Search all De Havilland Canada U-6A Beaver |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 227 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-985-AN Wasp Junior radial |
Aircraft
| Registration Number | N231A |
| Mode S (ICAO24) Code | A20C37 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-04-19 |
| Air Worthiness Test | 1994-05-03 |
| Last Action Taken | 2008-04-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | J Conrad Inc |
| Address |
Porthill, ID 83853 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N231A
Mooney M20K, c/n 250645
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20K Search all Mooney M20K |
| Construction Number (C/N) | 250645 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N231A |
| Mode S (ICAO24) Code | A20C37 |
| Certification Issued | 1984-02-13 |
| Last Action Taken | 1991-03-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-04-04 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Dallas, TX 75248 United States |