Aircraft N233W Data
2
aircraft records found
N233W
2007 Vans RV-7A, c/n 71973
Latest photos of N233W
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-7A Search all Vans RV-7A |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 71973 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N233W |
| Mode S (ICAO24) Code | A21599 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2006-03-09 |
| Air Worthiness Test | 2007-06-19 |
| Last Action Taken | 2006-03-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Brighton, CO 80603 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N233W
Aero Commander 680-F, c/n 680F-1284129
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 680-F Search all Aero Commander 680-F |
| Construction Number (C/N) | 680F-1284129 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N233W |
| Mode S (ICAO24) Code | A21599 |
| Current Status | Crashed on February 9, 1985 |
| Registration Cancel Date | 1988-04-06 |
Owner
| Owner | Mercy Flights |
| Address |
, |