Aircraft N233WC Data
2
aircraft records found
N233WC
2008 Raytheon 390 Premier 1A, c/n RB-233
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | 390 Premier 1A Search all Raytheon 390 Premier 1A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | RB-233 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
| Also Registered As |
SP-RDW
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N233WC |
| Mode S (ICAO24) Code | A2159C |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2009-08-19 |
| Registration Cancel Date | 2009-08-31 |
Owner
| Owner | Executive Aero Llc |
| Address |
Cicero, Indiana 46034 United States |
N233WC
2008 Hawker Beechcraft 390, c/n RB-233
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 390 Search all Hawker Beechcraft 390 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | RB-233 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-2A |
Aircraft
| Registration Number | N233WC |
| Mode S (ICAO24) Code | A2159C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-05-05 |
| Air Worthiness Test | 2008-03-19 |
| Last Action Taken | 2008-05-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-08-31 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Kingfish Planes Llc |
| Address |
Indianapolis, IN 46250 United States |
| Region | Great Lakes |