Aircraft N2341K Data
3
aircraft records found
N2341K
2006 Head Balloons AX8-88B, c/n 358
Airframe Info
| Manufacturer | Head Balloons |
| Model | AX8-88B Search all Head Balloons AX8-88B |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 358 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 4 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N2341K |
| Mode S (ICAO24) Code | A219E1 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-11-13 |
| Air Worthiness Test | 2006-09-10 |
| Last Action Taken | 2006-11-13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Las Cruces, NM 88005 United States |
| Region | Southwestern |
N2341K
2000 Raytheon B200 King Air, c/n BB-1741
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | B200 King Air Search all Raytheon B200 King Air |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | BB-1741 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-60 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2341K |
| Mode S (ICAO24) Code | A219E1 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-02-10 |
| Air Worthiness Test | 2001-08-07 |
| Last Action Taken | 2001-05-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-01-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
Salt Lake City, UT 841111901 United States |
N2341K
Piper PA-38-112, c/n 3879A0582
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Search all Piper PA-38-112 |
| Construction Number (C/N) | 3879A0582 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2341K |
| Mode S (ICAO24) Code | A219E1 |
| Certification Issued | 1991-01-11 |
| Last Action Taken | 1991-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-07-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GLOBE AERO LTD INC |
| Address |
Lakeland, FL 33803 |