Aircraft N2344K Data
3
aircraft records found
N2344K
1999 Bell 412EP, c/n 36248
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412EP Search all Bell 412EP |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 36248 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6 SERIES |
| Also Registered As |
N911FR
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N2344K |
| Current Status | de-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N2344K
1947 Silvaire LUSCOMBE 8A, c/n 5071
Airframe Info
| Manufacturer | Silvaire |
| Model | LUSCOMBE 8A Search all Silvaire LUSCOMBE 8A |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 5071 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2344K |
| Mode S (ICAO24) Code | A21A4A |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N2344K
Robinson R22 BETA, c/n 2196
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Construction Number (C/N) | 2196 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2344K |
| Mode S (ICAO24) Code | A21A4A |
| Certification Issued | 1996-07-19 |
| Last Action Taken | 1996-07-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-12-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | NORTHEAST HELICOPTERS INC |
| Address |
Ellington, CT 060290497 United States |