Aircraft N2357K Data
2
aircraft records found
N2357K
1998 Raytheon Beechjet 400A, c/n RK-204
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | Beechjet 400A Search all Raytheon Beechjet 400A |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | RK-204 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT15D-5 |
| Also Registered As |
I-ASER
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2357K |
| Mode S (ICAO24) Code | A21E6A |
| Last Action Taken | 1999-02-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-02-22 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Okla City, OK 73125 United States |
N2357K
1947 Luscombe 8A, c/n 5084
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8A Search all Luscombe 8A |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 5084 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2357K |
| Mode S (ICAO24) Code | A21E6A |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-01-10 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |