Aircraft N23A Data
3
aircraft records found
N23A
1979 Gates Learjet 35A, c/n 233
Latest photos of N23A
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 35A Search all Gates Learjet 35A |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 233 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TFE731 SER |
Aircraft
| Registration Number | N23A |
| Mode S (ICAO24) Code | A20627 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-06-21 |
| Air Worthiness Test | 1979-03-07 |
| Last Action Taken | 2006-06-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Max Quest Llc |
| Address |
Bell Canyon, CA 91307 United States |
| Region | Western-Pacific |
N23A
1974 Grumman G-1159 Gulfstream II, c/n 153
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Gulfstream II Search all Grumman G-1159 Gulfstream II |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 153 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey MK 511SR |
| Also Registered As |
N132FP
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N23A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Superior Oil Company |
| Address |
Midland, Texas United States |
N23A
1946 Cessna UC-78 (T-50) Bobcat, c/n 3996
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | UC-78 (T-50) Bobcat Search all Cessna UC-78 (T-50) Bobcat |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 3996 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N23A |
| Mode S (ICAO24) Code | A20627 |
| Certification Issued | 1953-12-04 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1956-02-03 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Bluefield, WV 24701 |
| Region | Eastern |