Aircraft N2415W Data
2
aircraft records found
N2415W
1979 Piper PA-31T1, c/n 31T-8004010
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31T1 Search all Piper PA-31T1 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 31T-8004010 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
N555FR
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N2415W |
| Current Status | Re-registered as N555FR |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N2415W
Piper PA-34-220T, c/n 3449436
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-220T Search all Piper PA-34-220T |
| Construction Number (C/N) | 3449436 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N2415W |
| Mode S (ICAO24) Code | A236D2 |
| Certification Issued | 2011-06-15 |
| Last Action Taken | 2011-06-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-07-15 |
Owner
| Registration Type | No-Citizen Corporation |
| Owner | Piper Aircraft Inc |
| Address |
Vero Beach, FL 32960 United States |
| Region | Southern |