Aircraft N2421A Data
4
aircraft records found
N2421A
2007 Head Balloons AX8-105, c/n 365
Airframe Info
| Manufacturer | Head Balloons |
| Model | AX8-105 Search all Head Balloons AX8-105 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 365 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 4 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N2421A |
| Mode S (ICAO24) Code | A239E9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-03-23 |
| Air Worthiness Test | 2007-02-14 |
| Last Action Taken | 2011-03-23 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Orlando, FL 32835 United States |
| Region | Southern |
N2421A
2001 Boeing 717-200, c/n 55088
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 717-200 Search all Boeing 717-200 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 55088 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 100 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Bmw Rolls BR 700 SERIES |
| Also Registered As |
N987AT
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N2421A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N2421A
Piper PA-38-112, c/n 3878A0675
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Search all Piper PA-38-112 |
| Construction Number (C/N) | 3878A0675 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2421A |
| Mode S (ICAO24) Code | A239E9 |
| Certification Issued | 1983-10-24 |
| Last Action Taken | 1989-09-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-05-29 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Roselle, IL 60172 |
N2421A
Piper PA-18A-135, c/n 18-1923
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-18A-135 Search all Piper PA-18A-135 |
| Construction Number (C/N) | 18-1923 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2421A |
| Mode S (ICAO24) Code | A239E9 |
| Certification Issued | 1964-01-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1965-05-19 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Springfield, MN 56087 |
| Region | Great Lakes |