Aircraft N2427W Data
2
aircraft records found
N2427W
2006 Cessna 172R, c/n 17281312
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 17281312 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2427W |
| Mode S (ICAO24) Code | A23ACF |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2006-03-15 |
| Last Action Taken | 2006-02-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-04-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Address |
Wichita, KS 672777704 United States |
N2427W
Piper PA-46-500TP, c/n 4697467
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-500TP Search all Piper PA-46-500TP |
| Construction Number (C/N) | 4697467 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | N2427W |
| Mode S (ICAO24) Code | A23ACF |
| Certification Issued | 2011-10-24 |
| Last Action Taken | 2011-10-24 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Flightline Group Inc Dba |
| Address |
Tallahassee, FL 32310 United States |
| Region | Southern |