Aircraft N2501A Data
3
aircraft records found
N2501A
1991 Thorp T-211 Sky Skooter, c/n 102
Latest photos of N2501A
Airframe Info
| Manufacturer | Thorp |
| Model | T-211 Sky Skooter Search all Thorp T-211 Sky Skooter |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 102 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor 0-200 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2501A |
| Mode S (ICAO24) Code | A259FA |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2005-10-18 |
| Air Worthiness Test | 1991-02-15 |
| Last Action Taken | 2008-10-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Egmond Aircraft Llc |
| Address |
Ridgewood, NJ 07450 United States |
| Region | Eastern |
N2501A
1953 Piper PA-22-135, c/n 22 813
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22-135 Search all Piper PA-22-135 |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 22 813 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2501A |
| Mode S (ICAO24) Code | A259FA |
| Current Status | Exported to Canada |
| Delivery Date | 1962-05-08 |
| Registration Cancel Date | 1973-03-01 |
Owner
| Owner | G Wilson Kittrell |
| Address |
Lorenzo, Texas 75001 United States |
N2501A
Piper PA-38-112, c/n 3878A0719
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Search all Piper PA-38-112 |
| Construction Number (C/N) | 3878A0719 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N2501A |
| Mode S (ICAO24) Code | A259FA |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-09-14 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |