Aircraft N251V Data
2
aircraft records found
N251V
1978 Cessna 414A, c/n 414A-0091
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 414A Search all Cessna 414A |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 414A-0091 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
Aircraft
| Registration Number | N251V |
| Mode S (ICAO24) Code | A25D10 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-02-25 |
| Air Worthiness Test | 2002-08-19 |
| Last Action Taken | 2004-02-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-05-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRCRAFT GUARANTY CORP TRUSTEE |
| Address |
Houston, TX 770604023 United States |
N251V
1952 DeHaviland DHC-2 MK 1, c/n 413
Airframe Info
| Manufacturer | DeHaviland |
| Model | DHC-2 MK 1 Search all DeHaviland DHC-2 MK 1 |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 413 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | PW R-985-AN-14B |
Aircraft
| Registration Number | N251V |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |