Aircraft N2528W Data
2
aircraft records found
N2528W
1973 Beech B24R, c/n MC-201
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B24R Search all Beech B24R |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | MC-201 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N2528W |
| Mode S (ICAO24) Code | A26271 |
| Certification Class | Restricted |
| Air Worthiness Test | 1976-10-13 |
| Last Action Taken | 2009-03-09 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Ottawa, KS 66067 United States |
| Region | Central |
N2528W
Mooney M20K, c/n 25-1157
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20K Search all Mooney M20K |
| Construction Number (C/N) | 25-1157 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
D-EFAD
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2528W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |