Aircraft N252V Data
3
aircraft records found
N252V
1971 Beech F33A, c/n CE-321
Latest photos of N252V
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | CE-321 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N252V |
| Mode S (ICAO24) Code | A260C7 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1996-03-16 |
| Air Worthiness Test | 1971-03-19 |
| Last Action Taken | 2007-05-24 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Los Angeles, CA 90064 United States |
| Region | Western-Pacific |
N252V
1966 Hawker Siddeley DH.125-3A, c/n 25112
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | DH.125-3A Search all Hawker Siddeley DH.125-3A |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 25112 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Viper 522 |
Aircraft
| Registration Number | N252V |
| Mode S (ICAO24) Code | A260C7 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | MGM Grand Hotel Reno Inc. |
| Address |
, |
N252V
1958 Vickers Viscount 812, c/n 364
Airframe Info
| Manufacturer | Vickers |
| Model | Viscount 812 Search all Vickers Viscount 812 |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 364 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 75 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 525 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N252V |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1959-03-00 |
| Registration Cancel Date | 1967-03-00 |
Owner
| Owner | Continental Air Lines |
| Address |
, United States |